Zakończył się strajk scenarzystów w USA. Zawarto umowę, która ma na celu chronić reprezentantów tego zawodu. Poznajcie szczegóły.
W środę, 27 września, dokładnie po 148 dniach, zakończył się strajk WGA, związku zawodowego zrzeszającego scenarzystów pracujących w USA. Organizacja doszła do porozumienia z AMPTP, stowarzyszeniem reprezentującym interesy ponad 350 amerykańskich spółek zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną. Chodzi między innymi o najważniejsze studia filmowe i największe platformy streamingowe.
Dla przypomnienia postulaty WGA dotyczyły między innymi zabezpieczenia miejsc pracy przed ingerencją AI oraz podziału wpływów ze streamingu. Zarząd WGA West i Rada WGA East jednogłośnie głosowały za zaleceniem nowo wynegocjowanej minimalnej umowy podstawowej (MBA) na rok 2023. Członkowie WGA będą głosować za ratyfikacją nowego kontraktu w przyszłym tygodniu, między 2 a 9 października. Koniec strajku oznacza, że od jutra scenarzyści będą mogli wrócić do pracy. Poniżej najważniejsze postanowienia z nowej umowy.
Sztuczna inteligencja nie może pisać ani przepisywać materiałów literackich, a materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję nie będą uważane za materiały źródłowe.
Scenarzysta może zdecydować się na użycie sztucznej inteligencji, ale studio nie może wymagać od scenarzysty korzystania z oprogramowania AI.
Studia muszą ujawnić scenarzystom, czy jakiekolwiek przekazane im materiały zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję lub zawierają materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
WGA zastrzega sobie prawo do stwierdzenia, że wykorzystywanie materiałów autorów do szkolenia sztucznej inteligencji jest zabronione umową lub innym prawem.
Programy i filmy obejrzane przez 20 procent+ krajowych abonentów serwisu w ciągu pierwszych 90 dni od premiery otrzymują premię w wysokości 50 procent stałej kwoty rezydualnej krajowej i zagranicznej, co przekłada się na premie dla scenarzystów pracujących nad projektami.
Studia będą musiały dostarczać dane oglądalności na platformach streamingowych do WGA (w ramach umowy NDA). Muszą podać całkowitą liczbę godzin transmisji strumieniowej na całym świecie. WGA może następnie udostępniać informacje członkom w formie zbiorczej.
Scenarzyści zgodzili się na warunki zapewniające minimalny personel w writers roomach produkcji telewizyjnych. W procesie dewelopmentu projektu co najmniej 3 scenarzystów (w tym showrunner) ma zagwarantowane 10 tygodni zatrudnienia. Gdy dany serial dostanie zielone światło na produkcję minimalna liczba scenarzystów ma wynosić: 3 scenarzystów (w przypadku serialu liczącego 6 lub mniej odcinków); 5 scenarzystów (w wypadku produkcji liczącej 7-12 odcinków); 6 scenarzystów (przy serialach liczących 13 lub więcej epizodów).