23 maja do kin wszedł film “X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”, czyli kolejne widowisko z nowej serii przygód tytułowej drużyny komiksowych herosów. W produkcji widzimy przyszłość, w której mutanci są masowo uśmiercani przez roboty, Sentinele. Okazuje się, że do tych mrocznych czasów doprowadziło zabójstwo twórcy morderczych maszyn, Bolivara Traska, którego w latach 1973 roku dokonała Raven/Mystique. Profesor X i Magneto wysyłają Wolverine’a do przeszłości, aby połączył siły z ich młodszymi wersjami i udaremnił zamach.
W obsadzie produkcji znaleźli się między innymi Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Patrick Stewart, James McAvoy, Ian McKellen, Michael Fassbender, Nicholas Hoult, Peter Dinklage oraz Halle Berry. Z okazji 10-lecia premiery produkcji przygotowałem dla Was ciekawostki zza kulis. Dowiecie się między innymi o dyskusjach reżysera filmu Bryana Singera z Jamesem Cameronem na temat podróży w czasie czy tym, kto mógł zastąpić Quicksilvera w produkcji. Miłej lektury. Oczywiście poniższe teksty MOGĄ ZAWIERAĆ SPOILERY.
Chris Claremont, czyli autor oryginalnego komiksu “Days of Future Past” został zatrudniony jako konsultant przy widowisku i ma swoje cameo w produkcji. Występuje jako jeden z przedstawicieli na przesłuchaniu Traska.
Kiedy Mystique organizuje akcję ratunkową dla mutantów w bazie wojskowej w Wietnamie, robi to w przebraniu pułkownika o nazwisku Sanders. Pułkownik Harland Sanders był założycielem KFC.
Kiedy twórca “X-Men: Pierwszej klasy”, Matthew Vaughn, był związany z filmem, Juggernaut miał być tym, który uwolni Magneto z więzienia. W tej roli obsadzono Josha Helmana. Kiedy Bryan Singer przejął obowiązki reżyserskie, zdecydował się zamiast tego wykorzystać Quicksilvera, gdyż Juggernaut wystąpił już jako antagonista w “X-Men: Ostatni bastion”. Helman został ponownie obsadzony w roli młodego Williama Strykera.
Według Bryana Singera odbył on dwugodzinną dyskusję z Jamesem Cameronem na temat tego, jak uczynić koncepcję podróży w czasie wykonalną w filmie. Koncepcje, które omawiali, obejmowały fizykę kwantową, multiwersum i teorię strun. W końcu Singer postawił na ostatnią z nich.
W komiksowym pierwowzorze, to Kitty Pride jest mutantką, która przenosi się w czasie. Jak stwierdził scenarzysta Simon Kinberg pierwotnie planowano, aby to właśnie ta postać odbyła podróż w czasie w filmie. Jednak nie miało to sensu, ponieważ nie mogłaby przenieść się do swojego młodszego ciała. Odruchową reakcją na to była postać, która się nie starzeje. Wolverine jest jedynym bohaterem, który w 1973 roku wyglądałby tak samo jak w przyszłości. Dlatego Wolverine został wybrany jako ponadczasowa, nieśmiertelna postać, która połączy przeszłość i przyszłość.
Dla Trask Industries powstała prawdziwa strona internetowa, która dostępna była pod adresem www.trask-industries.com. Na stronie ujawniono szczegóły dotyczące Programu Sentinel, można było nawet złożyć podanie o pracę w firmie.
Bryan Singer wycofał z produkcji okładkę brytyjskiego magazynu filmowego “Empire”, ponieważ zawierała fotografię Bolivara Traska w kaftanie bezpieczeństwa. Singer czuł, że zdradza to zakończenie filmu.
Tak scenograf produkcji, John Myhre, opisał pomysł na Sentinele przyszłości, które widzimy w filmie: “Są zbudowane z płytek magnetycznych nałożonych na siebie, co zakłada, że płyty mogą się kurczyć lub rosnąć, więc robot może przedostać się przez małą przestrzeń lub płyty mogą się rozszerzyć i przybrać większy kształt. Stały się praktycznie nie do zatrzymania, to ostateczna wersja, która w zasadzie może powstrzymać X-Men.”
W filmie Magneto osadza metalowe pręty w ciele Wolverine’a, aby uniemożliwić mu poruszanie się, i wrzuca go do rzeki Potomac. Wygląd Wolverine’a (metal wystający z jego ciała) jest hołdem dla komiksowego wydarzenia “Fatal Attractions”, w którym Magneto wyrwał adamantium z ciała Wolverine’a.
Mystique ratuje w filmie Havoka, Inka i Toada w Wietnamie. W dalszej części produkcji, kiedy Magneto nadaje swoją transmisję, widać Inka i Toada, ale nie Havoka. Mutant miał zostać schwytany i użyty do przetestowania prototypu Sentinela. Wątek został ostatecznie wycięty z filmu i Havok pojawił się w kolejnej części serii “X-Men: Apocalypse”.
Źródło: IMDB.com/YouTube/xmenmovies.fandom.com