Film “Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz” zadebiutował w amerykańskich kinach 4 kwietnia 2024 roku, zatem w tym roku widowisko obchodzi swoje 10-lecie. To dobry moment, aby przedstawić Wam kilka ciekawostek z produkcji. Poniżej dowiecie się między innymi jaki jeszcze członek Avengers mógł pojawić się w filmie oraz w której scenie pojawia się easter egg nawiązujący do kultowej roli Roberta Redforda.
Dla przypomnienia w filmie Cap trafia na ślad spisku Hydry w szeregach T.A.R.C.Z.Y. Przez swoje działania staje się zbiegiem tropionym przez swoich byłych zwierzchników. Bohater łączy siły z Czarna Wdową i byłym żołnierzem Samem Wilsonem, aby udaremnić demoniczny plan złowrogiej organizacji. W produkcji wystąpili między innymi Chris Evans, Scarlett Johansson, Anthony Mackie, Robert Redford, Samuel L. Jackson, Sebastian Stan, Frank Grillo oraz Emily VanCamp.
W przeciwieństwie do innych filmów z MCU, w tej produkcji do granic zminimalizowano użycie efektów wizualnych. Anthony Mackie wyjaśnił: „Bracia Russo chcieli pozostać przy aktorstwie na żywo, które jest wymierającą formą sztuki. Jeśli mogli zbudować jakąś lokację, to zrobili to. Jeśli aktorzy mogli wykonać jakąś scenę sami, to wykonywaliśmy ją. Chcieli posłużyć się jak najmniejszą ilością CGI. Dlatego film wygląda tak świetnie.”
W jednej z wersji scenariusza w filmie miał pojawić się jeszcze jeden członek Avengers, Hawkeye. Jednak ostatecznie scenarzyści uznali, że produkcja posiada już zbyt wiele postaci i nie chcą pozbawić Hawkeye’a głębi. Zamiast tego napisano i nakręcono scenę, w której wspomniany jest bohater i jego miejsce pobytu, ale ostatecznie nie trafiła ona do finalnej wersji filmu. Co ciekawe pierwotnie planowano, że Hawkeye pojawi się w kilku scenach w widowisku. Miał on zostać wysłany przez T.A.R.C.Z.Ę., aby ścigać Steve’a i Natashę. Ostatecznie miało dojść do walki Capa i Clinta, którą Barton miał celowo przegrać i ostrzec Kapitana o urządzeniu śledzącym w jego stroju.
Centrum handlowe, które odwiedzają Czarna Wdowa i Kapitan Ameryka w celu ustalenia pochodzenia zaszyfrowanej pamięci USB, nazywa się Tower City Center w Cleveland w stanie Ohio. Front budynku i jego hala zostały wykorzystane w filmie “Avengers” jako sala operowa, w której Loki konfrontuje się z niemieckimi mecenasami opery.
Kiedy Steve Rogers wchodzi do swojego mieszkania, na jego półce z książkami przez chwilę widać egzemplarz powieści „Wszyscy ludzie prezydenta”. Robert Redford był producentem i współgwiazdą (wraz z Dustinem Hoffmanem ) filmowej adaptacji tej książki.
Kevin Feige zaangażował Braci Russo do nakręcenia filmu po obejrzeniu dwóch odcinków serialu “Community”, których reżyserami byli filmowcy. Były to: 22. odcinek 2. sezonu pod tytułem „A Fistful of Paintballs” oraz 23. odcinek 2. sezonu pod tytułem „For a Few Paintballs More”.
Montaż sceny, w której Steve i Natasha spotykają komputerową wersję Arnima Zoli został zakończony zaledwie dwa tygodnie przed premierą. Reżyserzy powiedzieli, że pierwotnie scena była znacznie bardziej surrealistyczna i przesadzona, jednak nie pasowała do szorstkiego tonu reszty filmu. Gotowa sekwencja była zatem znacznie bardziej powściągliwa.
Zanim zdecydowano się na ciemniejszy strój wojskowy, kilka proponowanych kostiumów Falcona miało bardziej opancerzony wygląd, łącznie z hełmem. Co najmniej jeden z kostiumów zachował również czerwono-białą kolorystykę Falcona z komiksów, a także złoty herb na czole, który nosi na masce w powieściach graficznych.
Według twórców filmu w komentarzu na DVD, podczas sceny, w której Natasha wykorzystuje nagranie swojego głosu wykonane telefonem jako przynętę w walce z Zimowym Żołnierzem, Czarna Wdowa miała pierwotnie umieścić swoje buty za samochodem jako wabik. Jednak na planie Scarlett Johansson zapytała twórców filmu, dlaczego Natasha będzie musiała chodzić boso przez kolejną część filmu. Twórcy przemyśleli to i na prośbę aktorki postanowili zmienić scenę.
W komiksach Steve Rogers często borykał się z problemami finansowymi, podejmując dorywcze prace, takie jak ilustrator komiksów, nauczyciel itp. Jednak wersja Ultimates stwierdza, że jest bezpieczny finansowo, ponieważ armia przyznała mu sześćdziesiąt lat zaległych wynagrodzeń za czas spędzony w letargu. Wersja filmowa pokazuje, że pozostaje zatrudniony jako agent rządowy, podobnie jak wersja komiksowa z lat 60. i 70. XX wieku.
Zapytani, dlaczego Tony Stark, Bruce Banner lub którykolwiek z pozostałych Avengersów nie został wezwany do pomocy Kapitanowi Ameryce i Czarnej Wdowie w filmie, scenarzyści wyjaśnili, że akcja widowiska rozgrywa się w ciągu trzech dni, dlatego bohaterowie nie mieli szansy się z nimi skontaktować.