Matrix – ciekawostki z filmu na 25-lecie premiery. Tego mogliście nie wiedzieć

Postanowiłem przygotować dla Was ciekawostki zza kulis kultowego widowiska Matrix z 1999 roku. Sprawdźcie galerię.

Matrix
fot. Warner Bros

“Matrix” miał swoją premierę w amerykańskich kinach 31 marca 1999 roku, zatem w wielkanocny weekend fani produkcji świętowali 25-lecie filmu. Sam postanowiłem dołożyć swoją cegiełkę do rocznicy i przygotowałem dla Was ciekawostki z produkcji. Z poniższej galerii dowiecie się między innymi jakie anime Keanu Reeves oglądał, aby przygotować się do roli, jaka komiksowa postać była inspiracją dla Laurence’a Fishburne’a przy kreacji Morfeusza czy jak powstał kod Matrixa w filmie.

Dla przypomnienia bohaterem “Matrixa” jest haker Neo. Pewnego dnia odkrywa, że świat, w którym żyje jest tak naprawdę komputerową symulacją, a prawdziwą rzeczywistość przejęły maszyny. Neo zostaje wyciągnięty z symulacji przez członka ruchu oporu, Morfeusza. Dołącza do jego drużyny, aby walczyć z maszynami. Na ich drodze stanie między innymi Agent Smith, program, który ma za zadanie strzec Matrixa.

W obsadzie produkcji znaleźli się między innymi Keanu Reeves, Laurence Fushburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Joe Pantoliano czy Matt Doran. Za kamerą stanęło rodzeństwo Wachowskich. Obraz zarobił na całym świecie ponad 467 mln dolarów i zdobył cztery Oscary.

Matrix – ciekawostki

Matrix

Carrie-Anne Moss skręciła kostkę podczas kręcenia jednej ze swoich scen, ale zdecydowała się nie mówić nikomu aż do zakończenia zdjęć, aby nie obsadzono innej aktorki w roli Trinity.

fot. Warner Bros

Matrix

Glify na ekranach komputerów reprezentujące kod Matrixa składają się z odwróconych liter, cyfr i japońskich znaków Katakana. Zielony kod został stworzony przez scenografa, który zeskanował przepisy swojej żony na sushi z japońskiej książki kucharskiej.

fot. Warner Bros

Matrix

Kręcąc zdjęcia w Australii, twórcy filmu utrzymali ostateczny budżet na poziomie 60 milionów dolarów. W przeciwnym razie film nie dostałby zielonego światła od Warner Bros., ponieważ jego produkcja w USA kosztowałaby rekordowe 180 milionów dolarów.

fot. Warner Bros

Matrix

Ze względu na kontuzję szyi Keanu Reevesa, niektóre sceny akcji musiały zostać przełożone, aby umożliwić jego pełny powrót do zdrowia. W rezultacie zdjęcia rozpoczęły się od scen, które nie wymagały dużego wysiłku fizycznego, takich jak sekwencja w pokoju szefa Thomasa Andersona czy w pokoju przesłuchań.

fot. Warner Bros

Matrix

Wachowscy poinstruowali Laurence'a Fishburne'a , aby swój występ oparł na postaci Morfeusza z komiksów Sandman Neila Gaimana.

fot. Warner Bros

Matrix

Sekwencja „bullet time” była w rzeczywistości jedną z najmniej pracochłonnych w realizacji. Ponieważ w scenach używano szeregu kamer wykonujących zdjęcia, które później cyfrowo ułożono w sekwencję w filmie, rodzeństwo Wachowskich było w stanie nakręcić tę sekwencję w zaledwie 90 minut.

fot. Warner Bros

Matrix

Zespół ds. efektów ukuł termin „Frankensteining” na określenie cyfrowej manipulacji czyimś ciałem w postprodukcji. W szczególności zostało to użyte, gdy Trinity skacze przez okno podczas sekwencji pościgu w pierwszej scenie. Zespół efektów musiał trochę poruszyć jej rękami i nogami, aby wyglądała bardziej naturalnie, gdy szybuje w powietrzu.

fot. Warner Bros

Matrix

Dziwnym zbiegiem okoliczności paszport Neo w filmie traci ważność 11 września 2001 roku.

fot. Warner Bros

Matrix

Pierwszego dnia zdjęć Hugo Weaving doznał kontuzji nogi, przez co musiał poddać się operacji. Przez jakiś czas pojawiały się sugestie, że postać Smitha trzeba będzie obsadzić na nowo, ale zmieniając harmonogram tak, aby wszystkie jego kaskaderskie prace miały miejsce pod koniec zdjęć, Weavingowi udało się zachować tę rolę.

fot. Warner Bros

Matrix

Na potrzeby sceny, w której Neo budzi się w kapsule podłączonej do Matrixa, maszyna została skonstruowana tak, aby wyglądała na brudną, używaną i złowrogą. Podczas testowania mechanizmu oddechowego w kapsule tester doznał hipotermii w czasie krótszym niż osiem minut, więc kapsułę trzeba było ogrzać.

fot. Warner Bros

Matrix

Kręcenie sceny z helikopterem prawie spowodowało przerwanie kręcenia filmu; ekipa bowiem wleciała w ograniczoną przestrzeń powietrzną Sydney. Przepisy obowiązujące w Nowej Południowej Walii w Australii zostały następnie zmienione, aby umożliwić kontynuację zdjęć.

fot. Warner Bros

Matrix

Jedną z zasad kręcenia scen we wnętrzu Matrixa było unikanie wszelkich kolorów niebieskich, które były symbolem prawdziwego świata. Wszystkie sceny w Matrixie zostały nakręcone z zielonym odcieniem.

fot. Warner Bros

Matrix

Keanu Reeves twierdzi, że zetknął się z anime po tym, jak rodzeństwo Wachowskich kazało mu obejrzeć „Akirę” i „Ghost in the Shell”, aby przygotować się do roli.

fot. materiały prasowe

Matrix

Kiedy na początku lat 90. koncepcja „Matrixa” była na wczesnym etapie rozwoju, pierwszym wyborem rodzeństwa Wachowskich do roli Neo był Brandon Lee , który zginął tragicznie na planie „Kruka”.

fot. materiały prasowe

Matrix

Wachowscy realizowali swoją wizję przez pięć i pół roku, pracując nad czternastoma wersjami scenariusza. Chociaż większość dyrektorów studia, którzy czytali scenariusz, była zachwycona ich pomysłami, mieli ogromne trudności z wyobrażeniem sobie, jak przełożyłoby się to na ekran. Reżyserski duet zatrudnił czołowych ilustratorów Steve'a Skroce'a i Geofreya Darrowa , którzy stworzyli ponad 600 scenorysów. Dyrektorzy studia po obejrzeniu śmiałej wizji, dali w końcu filmowi zielone światło.

fot. Warner Bros

Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix Matrix
Podziel się

DODAJ KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych