Koniec strajku aktorów! Prace na planie wielu projektów zostaną wznowione

Stało się. Gildia Aktorów osiągnęła porozumienie z AMPTP, co pozwoli zakończyć hollywoodzki strajk i powrócić do kręcenia projektów.

Strajk aktorów
Źródło: sagaftrastrike.org

Po 118 dniach strajku Gildia Aktorów SAG-AFTRA i AMPTP, czyli organizacja zrzeszająca amerykańskie firmy zajmujące się produkcją filmową i telewizyjną, osiągnęły w środę, 8 listopada, wstępne porozumienie nad nowym, 3-letnim kontraktem. To pozwoli w ciągu kilku następnych tygodni wznowić prace na planie wielu hollywoodzkich projektów. Dla przypomnienia bowiem aktorzy zrzeszeni w gildii z powodu strajku nie mogli między innymi pracować na planach oraz promować swoich produkcji.

Oficjalnie strajk zakończy się w czwartek, 9 listopada, o godzinie 12:01 czasu pacyficznego (9:01 czasu polskiego). Warto zaznaczyć, że wcześniej, tj. pod koniec września swój strajk zakończyła również Gildia Scenarzystów. Był to pierwszy od ponad 60 lat przypadek, że dwie, hollywoodzkie gildie strajkowały razem.

17-osobowy komitet negocjacyjny Gildii Aktorów jednomyślnie głosował za zaleceniem zarządu SAG-AFTRA wstępnego porozumienia. Zważywszy na powagę sytuacji, w negocjacjach ze strony AMPTP często uczestniczyli liderzy studiów i platform stremingowych tacy jak Ted Sarandos z Netflixa, Bob Iger z Disneya, Donna Langley z NBCUniversal czy David Zaslav z Warner Bros. Discovery.

W nowym kontrakcie o wartości miliarda dolarów znajdziemy między innymi zapisy dotyczące bonusów dla aktorów z transmisji produkcji w serwisach stremingowych, podwyżki pakietów emerytalnych i zdrowotnych, podwyżki dla aktorów drugoplanowych czy postanowienia chroniące różnorodne społeczności. Jednym z najbardziej znaczących postanowień jest bezprecedensowy pakiet ochronny, który ma zabezpieczać członków gildii przed branżowymi zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji.

Źródło: Deadline.com

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych